V článku časopisu 1/2014 RC Revue byl otištěn zajímavý článek Donatase Pauzuolise o základech airbrushe:
Většina z nás už viděla skvělou povrchovou úpravou airbrushem na autech, motocyklech, sportovních lodích či jinde. Tato technologie povrchové úpravy se často používá i na špičkových RC modelech, kde nástřik často dělají skuteční umělci a profesionálové s odpovídajícím vybavením. Jejich špičková výbava má však velmi vysoké pořizovací náklady a velmi málo lidí s ní umí správně zacházet. V tomto článku chci čtenáře krok za krokem seznámit se svými zkušenostmi s airbrushem. Díky tuzemským i zahraničním internetovým obchodům si dnes může koupit levné, ale pro začátek dostatečné vybavení téměř každý.
Letadlo
Pro ukázkovou stavbu jsem zvolil populární a pohledné letadlo od firmy Multiplex nazvané ParkMaster, zkonstruované geniálním konstruktérem Martinem Müllerem z Německa. Tento model jsem zvolil z několika důvodů. Letadlo má díly vypěněné do forem z oblíbené pěny Elapor. Ta je odolná vůči agresivním barvám, které leptají polystyren, depron a další často používané materiály. Elapor je bílý, což je ideální podklad pro většinu barev. Posledním důvodem jsou jeho skvělé letové vlastnosti. Parkmaster je konstruovaný pro létání venku, ale má chování a agresivitu halových modelů.
Pro dosažení maximálních výkonů modelu jsem zvolil následující vybavení: motor AX1 2217/16, serva Hitec HS-5065MG, akumulátor Desire Power V6 3s/1300 mAh a regulátor Castle Creations Phoenix 25 A.
Stříkací pistole
U nejjednodušších pistolí se stiskem tlačítka otevírá vzduchový ventil přivádějící vzduch do trysky. Množství barvy a rozptyl se nastavují zvlášť šroubováním - posouváním jehly v trysce. Nastavení jehly zůstává stejné, dokud jí nepřestavíme. Tyto stříkací pistole jsou většinou levné, ale jejich možnosti jsou značně omezené.
Dvojčinné stříkací pistole oproti nim umožňují jak stiskem spouště otevírat vzduchový ventil, tak otevírat jehlu posouváním spouště dozadu, a tím do proudu vzduchu nezávisle přidávat barvu. Možnost přidávat a ubírat barvu během stříkání spolu se změnou vzdálenosti mezi pistolí a stříkanou plochou umožňuje stříkat různě široké a syté čáry bez přerušení tahu. To je důležité pro některé efekty a motivy. Dvojčinná stříkací pistole je složitější na ovládání, ale po zvládnutí práce s dvojčinnou spouští nabízí mnohem více možností.
Osobně používám dvojčinnou stříkací pistoli označovanou jako TG-130K. Její cena se pohybuje kolem 18 USD. Podobné pistole od renomovaných výrobců, jakými jsou Paasche, Iwata nebo Badger, vás přijdou na mnohonásobně vyšší částky. Produkty těchto značek jsou samozřejmě mnohem kvalitnější nejen po stránce zpracování, ale i použitím vysoce kvalitních materiálů, a budou sloužit po mnoho let. Pokud však airbrush zkoušíme poprvé a nevíme, jestli nás bude bavit, pak nám levná stříkací pistole bude stačit.
Výběr barev
Pro tento model jsem vybral dva typy barev. Prvním jsou emaily Crafts Spray zakoupené v drogerii. Tyto spreje mohou naleptat povrch depronu nebo styroporu, pokud nastříkáme příliš tlustou vrstvu. Elapor je vůči těmto barvám odolný. Spreje jsem používal ke stříkání základní (podkladové) barvy větších ploch. Mají hodně široký kužel rozstřiku, a tak je práce mnohem rychlejší, než se stříkací pistolí pro airbrush. Tu jsem použil až na detaily a stínování. Na ně jsem použil akrylátové barvy na plastikové modely Tamiya.
Příprava a postup nástřiku
Aby byl výsledek čistý a bez chyb, musíme být velmi pečliví. Při práci s maskovací páskou a samolepicími obtisky záleží na každém kousku a každém detailu. Oblíbené jsou nálepky a loga modelářských firem, v mém případě jsem samozřejmě použil loga firem, se kterými spolupracuji. V žádném případě se nepokoušíme vyříznout loga a nápisy ručně — výsledek by neodpovídal námaze. Skoro v každém městě najdeme reklamní studio, kde nám požadované symboly a nápisy vyřežou z fólie na řezacím plotru. Doporučuji použít co nejtenčí samolepicí fólii s nepříliš velkou lepivostí, po nástřiku jde lépe sloupnout. K přípravě šablon šachovnic na spodní stranu křídla jsem použil papírovou samolepicí pásku. Hodí se na zakrytí všech ploch, které nechceme stříkat. Není příliš lepivá, takže při sloupnutí nepoškodí povrch Elaporu ani jemnějších materiálů. Na tomto letadle jsem používal pásku z rolí širokých 2,5 a 4,8 cm.
Fonty
Aby nápisy (jako jméno pilota, název modelu atp.) vypadaly dobře, používáme atraktivní fonty. Skvělá internetová stránka s volně použitelnými fonty je www.dafont.com (Pozn. redakce: pro naše podmínky je třeba dát pozor, zda stažený font obsahuje české znaky). Já jsem zvolil font Freya na nápis AutopartnerRC, font Blade Runner movie na JerseyModeller a font 13 Misa na nápis www.donatasdesign.com.
Barevné kombinace
Důležité je vybrat správné odstíny barev. Rozhodující není jen atraktivita, ale i dobrá viditelnost modelu za letu. Na bílém podkladu vypadají dobře červená, světle a tmavě modrá, žlutá, fialová a černá barva. Dobře vypadá i tenká linka červeného stínu kolem žlutých ploch nebo černě lemované pole s přechodem ze světle do tmavě modré. Na tmavě modrém pozadí dobře vyniknou bílé detaily. Tyto barevné kombinace jsou v praxi vyzkoušené, používá je mnoho pilotů na různých letadlech.
Při hledání kombinací barev můžeme použít barevné kolo, neboli color wheel. Tato metoda je velmi rozšířená v marketingu a grafickém průmyslu. Vyhledejte si pojem color wheel jako obrázek v internetovém vyhledávači Google a snadno si objevíte barvy, které se k sobě hodí.
Schéma
Když navrhujeme barevné schéma, je vhodné se řídit několika základními pravidly: Malé detaily, jako jsou blesky, vypadají dobře jen zblízka, za letu úplně zmizí. Aby byla poloha letadla lépe rozeznatelná, je vhodné rozlišit vrchní a spodní stranu křídla. Barevné schéma by tedy mělo mít jiné linie a barvy polí na horní a spodní straně. Pro tento návod jsem zvolil jednoduchý motiv s jasnými rozdíly horní a spodní části. Spodní část letadla svítí bílou barvou se čtyřmi zářivě červenými čarami, zatímco vrchní část je modrá a tmavá.
Jak je patrné, stříkání modelů z pěnových materiálů nevyžaduje žádné velké investice do vybavení ani mnoho zkušeností. Jsem si téměř jist, že to, co jsem v tomto článku popsal, dokáže každý, kdo má alespoň trochu modelářské zručnosti. Časem dostaneme stříkací pistoli více do ruky a zvládneme složitější schémata i modely. Na serveru youtube najdeme tisíce tutoriálů k různým metodám airbrushe, z nichž se můžeme mnohému přiučit. Hlavní je však trpělivost a praxe, skvělé výsledky budou následovat.