Autorem následujícího článku je Jaroslav Kroufek a originál článku je včetně ilustračních obrázků zveřejněn v časopise RC Revue 1/2013.
Hojně používám levné regulátory vybavené nikoliv spínaným, nýbrž lineárním stabilizátorem obvodu BEC. Většinou mají pouze 2 integrované stabilizátory napětí. Ty zvládnou napájet 3 serva z dvoučlánku Li-pol. Nikoliv z tříčlánku. V některých případech sice ano, ale jistotu nemáme. Nechceme-li kupovat dražší regulátor, můžeme BEC posílit. Lineární obvod BEC téměř vždy představují stabilizátory napětí 5 V/1A v provedení SMD, tedy pro povrchovou montáž.
Potřeboval jsem obvod posílit, aby zvládl napájet 4 serva při napájení z tříčlánku Li-pol. Stabilizátory v provedení SMD mi jako na potvoru došly. Pájím je prostě na stabilizátory v regulátoru a doplňuji chladicím plechem. Co dělat? Sáhl jsem po stabilizátoru v pouzdru T0220, tedy běžném stabilizátom s vývody. Nejběžnější je typ 7805 (+5V/1A) a 78S05 (+5V/2A). Postačí i první z nich. Nejde nám většinou o nedostatečný proud, ale o nedostatečný ztrátový výkon stabilizátoru. Dále budeme potřebovat 2 kusy keramického kondenzátoni 47 nF až 100 nF a jeden elektrolytický kondenzátor 100/16 V s rozsahem teplot —40 až +105 °C, smršťovací hadici a kousek třížilového lanka.
Pájet můžeme mikropáječkou nebo trafopáječkou. Snažil jsem se o názornost, postup by měl zvládnout ten, kdo umí čistě pájet, ale nemusí se příliš orientovat v elektronice. Zhotovíme vnější stabilizátor a ten připojíme ke stabilizátorům v regulátoru. Na obrázku 1 je schematicky připojení kondenzátorů ke stabilizátoru 7805 nebo 78S05 a na obrázku 2 připojení ke stabilizátoru v regulátoru.
Nejprve připájíme keramické kondenzáto- ry a potom elektrolytický kondenzátor. Pozor, vývod kondenzátoru označený mínus musíme připájet ke střednímu vývodu stabilizátoru 7805, ne obráceně. Na polaritě keramických kondenzátorů nezáleží. Odizolujeme konce lanka, vhodný je servoka- bel, a pocínujemeje. Navlékneme na konce smršťovací hadičky, lanka připájíme. Přetáhneme hadičky a smrštíme je. Celek vložíme do smršťovací hadice a smrštíme horkým vzduchem. Nastane nejsložitější operace. Rozřízneme hadici obalující regulátor, samozřejmě tak, abychom regulátor nepoškodili. Najdeme stabilizátory, Většinou se v jejich označení vyskytuje číslo 7805 a nějaká písmena. Zem, tedy mínus, je na horním vývodu po celé šířce pouzdra, vlevo je +vstup a pravý vývod je +5 V, Je to tedy obdoba našeho velkého 7805 s vývody. Připájíme lanka ke stabilizátoru v regulátoru, poslouží fotografie. Pájíme rychle. Přezkoušíme zda vývody drží, a vše překontrolujeme poá zvětšovacím sklem. Jestli si regulátor předem vyfotografujeme digitálním fotoaparátem, máme kontrolu, jak to vypadalo původně. To pro případ, že se nám povede neúmyslný zkrat pájkou a máine pochybnosti, jak to má správně být. Připojíme přijímač a k němu servo. Zapojíme napájecí zdroj a přezkoušíme, zda servo pracuje. Jestliže jsme postupovali pečlivě, pak ano. Jinak zdroj odpojíme a vše ještě překontrolujeme.
Kdybychom požadovali větší výkon, například napájet 5 serv, použijeme stabilizátor 78S05 a přišroubujeme jej na hliníkový chladič. Ale pozor! Kovová část pouzdra je vodivě spojena se středním vývodem - zemí, tedy — pólem akumulátoru. Proto se chladič montuje izolovaně nebo musíme zabránit jeho kontaktu zejména s kladným pólem napájecího akumulátoru! Platí to i pro kovovou část s otvorem stabilizátoru. Regulátor vsuneme do nové smršťovací hadice a smrštíme ji. Mohli bychom přídavný stabilizátor připojit přímo k přívodním vodičům a výstup prostřednictvím V-ka- belu k servokonektoru, ale je to poněkud krkolomné.
Takto upravený regulátor s integrovaným stabilizátorem 7805 létá například v modelu Speedy Bee se 4 servy. Nevýhodou je větší hmotnost a rozměry, výhodou snadná dostupnost. Tyto stabilizátory se běžně vyskytují v elektronických zařízeních a můžeme je vypreparovat. Samozřejmě je v takovém případě předem přezkoušíme. To bych však považoval za krajní případ, vždyť cena potřebných elektronických součástek se pohybuje kolem 20Kč.