V časopise 3/2013 RC Modely uveřejnil šéfredaktor Václav Janko následující zajímavý článek s pracovním postupem:
Ne vždy se na váš model (maketu) hodí vrtulový kužel, který nabízejí obchodníci. Navíc, ušetření hmotnosti se někdy hodí, že?
Nejdříve je třeba si vyrobit kopyto. K jeho výrobě můžeme využít dural, silon, dřevo. V případě použití dřeva je třeba povrch upravit tmelením (obr. 1) a následně nastříkáním barvou (obr. 2). Na hotové kopyto upevníme mezikruží, třeba vteřinovým lepidlem, a plastelínou „zatmelíme“ případné mezery, které nám vzniknou mezi kopytem a mezikružím.
Takto připravené kopyto naseparujeme. Můžeme využít několik způsobů separace: celý povrch stačí potřít, třeba pastou na parkety (pulipasta, cyrine), nebo roztokem včelího vosku, který rozpustíme v benzínu. V našem případě jsme chtěli dokonalý povrch v barvě duralu, tak jsme kopyto natřeli separačním voskem (BF- 700) minimálně v pěti vrstvách a každou vrstvu vyleštili. Poté naneseme stříkáním jednu vrstvu PVA. Po zaschnutí můžeme nanést první vrstvu formovačky (např. formovací pryskyřici Araldit - obr. 3).
Po zatvrdnutí naneseme první vrstvu tkaniny o hmotnosti 100 g/dm2, na další dvě až tři vrstvy 250 g/dm2 můžeme již použít různé zbytky tkanin. Stěny formy nemusejí být silné, jelikož stálost tvaru zajišťuje kuželovitý tvar a „rantl“ vzniknuvší u kořene kuželu.
Po řádném zatvrdnutí vyjmeme kopyto z formy. U „tupých“ kuželů je vyjmutí méně obtížné. Po začištění formu vymyjeme teplou vodou, abychom se zbavili starého separátoru, a po uschnutí ji naseparujeme stejným způsobem, jako jsme separovali formu. V našem případě jsme naseparovanou formu nastříkali stříbrnou akrylovou barvou a po zaschnutí jsme formu vylaminovali několika vrstvami tkaniny, kterou si nastříháme do trojúhelníkového tvaru o takové velikosti, aby nám při kladení do formy vznikly vzájemné přesahy (obr. 4). Po dokončení můžeme ještě okraj kuželu zpevnit uhlíkovým rowingem, který klademe vcelku po obvodu a uzavřeme jej páskem skelné tkaniny (obr. 5). Pro dodržení hladkého obvodu a dosedací plochy vložíme do formy, a mírně zatlačíme kopyto, které nám po vyjmutí vytvoří hladkou plochu po vnitřním obvodu kuželu (obr. 6).
Hotovou skořepinu vyjmeme, začistíme a můžeme ji použít jako apartní klobouček (obr. 7) nebo na model. U větších kuželů je třeba ještě zhotovit zadní čelo, na které se skořepina přišroubuje (obr. 8).
U kuželů, které jsou „ostré“, použijeme fígl, který nám pomůže hotový výrobek jednoduše vyjmout, aniž bychom museli formu vyrábět půlenou. Do špičky kopyta vytvoříme otvor pro čep. První průměr čepu je průměr šroubu, druhý je průměr hlavy šroubu a poslední průměr již není ničím daný, jen musí být větší. Ten tvoří doraz vyjímatelného čepu (obr. 9), který posléze využijeme k uchycení kuželu imbusovým šroubem, pro který nám vznikne osazení (obr. 10), nebo pro speciální tvarový šroub.
Výroba kopyta je obdobný způsob, jen se liší zalitím čepu do špičky kuželu (obr. 11). Pro vyjmutí kopyta a výrobku stačí jen vytáhnout čep (obr. 12), formu opřít krajem o pootevřený svěrák nebo nějakou jinou vhodnou podložku, vložit do otvoru kulatinu a jemným úderem - opravdu stačí málo - kopyto nebo výrobek vyrazit (obr. 13).