V časopise RC Revue 2/2013 uveřejnil Jaroslav Kroufek zajímavý článek, který by pro mnohé mohl být inspirací (text je mírně upraven)
Ceny napínacího laku jsou dnes značné, běžně se pohybují kolem sedmdesáti korun za lOOg. Mám ho ještě malou zásobu z doby, kdy jsem stavěl ultralight. Pouze dolévám ředidlo, ale nechávám jej pro případ nej vyšší nouze. Téměř dvě desítky let místo něj používám lak Celolesk nebo Celomat Cl038. Oproti napínacímu laku je jeho cena přibližně třikrát nižší. Při vysychání potah rovněž napíná, i když v mnohem menší míře než napínací lak C 1106. Proto je třeba někdy volit poněkud odlišný postup potahování, Kostní obrousíme a jednou až dvakrát nalakujeme Celomatem nebo Celoleskem. Po každém nátěru ji jemně obrousíme. Připravíme si potahový materiál.
V poslední době potahuji menší modely převážně Vliesem. Kostru natřu po obvodu Celomatem, nechám jej zavadnout a položím Vlies. Napnu jej a přilepím prolakováním silně zředěným Celomatem. Po zaschnutí vypnu Vlies horkým vzduchem a nalakuji 2x až 4x Celomatem nebo Celoleskem. Nátěr Celoleskem vyžaduje kvalitnější štětec a pečlivější práci. Při nerovnoměrném nanášení se nám tvoří lesklé „ostrůvky“ v místech větší tloušťky vrstvy laku, k čemuž při nátěru Celomatem nedochází. Oba laky jsou značně lepivé, přilnutí potahu obvykle nečiní potíže.
Obdobně můžeme potahovat papírem, Ten můžeme lepit vodou ředitelnými lepidly, například Glutofixem. Papír potom vypneme vodou a lakujeme Celomatem nebo Celoleskem. Laky potah vypínají pomalu, trvá to několik dní. Nebuďme netrpěliví!
Velké modely potahuji Upracou. Lepím ji na kostru rovněž Celomatem. Fígl je v tom, že Upracu předem navlhčím a vlhčím ji i během potahování. Nesmí vyschnout. Bělavé skvrny odstraní další nátěry. Po vyschnutí je potah dostatečně vypnutý a stačí lakovat Celomatem nebo Celoleskem. Obdobně lze potahovat i jinými tkaninami, předem si na zkušebním rámečku vyzkoušíme, zdaje pro daný materiál tato technologie vhodná.