Autor: zdroj článku je z www stránek www.modelgliderclub.cz
Ty nejlepší věci jsou zadarmo! Ty tam jsou doby, kdy jsem dělal laminátová kopyta kabin a lisoval ručně z lexanu či v modelářských firmách na vakuolisech. Dnes výrobu kabin začínám v lese hledáním spadlých, mírně shnilých bříz. Hniloba musí být tak akorát, aby dřevo bylo měkké asi jako tvrdá balza. Uřízneme si kusy, aby průměrem bez kůry měly podobný průměr jako kabina, a byly bez suků. V lese můžeme dřevo i zbavit kůry. Dále potřebujeme ostrou sekyrku či velký nůž, hoblík, rašpli a hrubý smirkový papír. Pilou ořežeme přebytečné dřevo a sekyrkou či nožem opracujeme kopyto na téměř přibližný tvar kabiny. Dřevo dáme dosušit na 2-3 dny a pak můžeme dočistit hrubým smirkovým papírem na přesný tvar kopyta.
Kopyto musí být asi o 1cm větší než samotná kabina. Oproti vakuovému tváření nevadí malá dírka či prasklinka.A teď vlastně z jakého materiálu budeme lisovat? Z pet-lahví od 2,5l do 10l, na větší kabiny jsou vhodné hranaté 5litrové láhve a 10litrové láhve na destilovanou vodu či limonády z Makra. Malé kabiny vytváříme tak, že kopyto zastrčíme do lahve a vyšprajcujeme dřevem a klínky tak, aby materiál byl pěkně napnutý. Zahříváme infrazářičem či teplovzdušnou pistolí. Ale jak je to u velkých kabin na větroně v měřítku 1:3? Tam již vezmeme velkou 10litrovou láhev od destilované vody, uřízneme hrdlo a část dna a rozstříhneme od dna k hrdlu, většinou tam, kde je nálepka. Takto vzniklou nemotornou plachtu se snažíme přiložit a napnout na březové kopyto. Většinou na boku máme dno a na druhém boku hrdlo. Na spodních stranách kopyta a na přední a zadní straně zajistíme nastřelovacími sponkami 8-10mm, a to spíš více než méně.
Při stahování pet-lahve se totiž vyvíjí dost velká síla! Musíme si uvědomit, že pet-lahve jsou ve skutečnosti vyfouknuty za tepla z válečku o průměru 3cm a teplem se díky své tvarové paměti do tohoto malého tvaru vrací.Přikládám foto z výroby kabiny na K1 z pětilitrové hranaté láhve od limonády. Z té se dá vyrobit kabina i na větroň 3-4m. Láhve vybíráme z palety, aby nebyly poškrábané.
Myslím, že tato metoda je časově nenáročná a s výbornými výsledky. Pokud se nám kabina ze stavebnice rozbije, můžeme ji touto metodou spravit. Slepíme ji, položíme do písku a odlijeme sádrový model z kvalitní bílé sádry. Kopytu po týdenním vysoušení zabrousíme dno a na boky a dno přilepíme 10mm měkkou překližku. Vše zabrousíme do hladka a lisujeme stejně, jako bychom měli dřevěné kopyto. Vím, že s kabinami od výrobců je problém. Při tvrdém přistání či stárnutím kabiny praskají. Z pet-lahví vydrží vše.